EKONOMİ

Tümü

Richmond Fed Başkanı'ndan faiz açıklaması

(7 Yil, 6 Ay önce) 804 İzlenme
Lacker, bu yıl enflasyonun yüzde 2'ye beklenenden çabuk yaklaşması halinde dörtten fazla faiz artırımı yapabileceğinin sinyalini verdi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Richmond Şubesi Başkanı Jeffrey Lacker, Fed'in 2016'da enflasyonun yüzde 2 hedefine beklenenden hızlı yaklaşması halinde dörtten fazla faiz artırımı yapabileceğini belirtti.

Lacker, North Carolina eyaletinin Raleigh kentinde yaptığı konuşmasında, Fed'in faiz artış hızına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son üç yıldır Fed'in yüzde 2 hedefinin altında seyreden enflasyonun petrol fiyatlarındaki düşüşün sonlanması ve doların dengelenmesiyle yükselmeye başlayacağından emin olduğunu dile getiren Lacker, "Enflasyon düşen petrol fiyatları ve dolardaki güçlenme nedeniyle düşük kaldı. Ancak bu iki faktörün enflasyonu baskılayan etkileri sonsuza dek süremez" ifadelerini kullandı.

Lacker, ayrıca Fed'in 2016'da dört kez faiz artıracağına yönelik beklentilere atıfta bulunurken, enflasyonun hedefe beklenenden daha hızlı yaklaşması halinde daha agresif bir yol izlenebileceği öngörüsünü paylaştı.

Diğer taraftan, enflasyonun düşük seyretmeye devam etmesi durumunda dörtten daha az faiz artışı olabileceğini kaydeden Lacker, buna karşın ücretlerdeki artışın enflasyonun yükseleceğine işaret ettiğini vurguladı.

- Çin'deki finansal gelişmeler

Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkı bulunmayan Lacker, konuşmasında Çin borsalarındaki sert düşüşe de değindi.

"Çin borsalarındaki ve yuandaki değer kayıplarının ABD ekonomisine önemli bir etkisi olup olmayacağı belirsizliğini koruyor" diyen Lacker, Fed'in bu gelişmeleri yakından izleyeceğini sözlerine ekledi.

AA


SÜPER LİG
İSTANBUL
EURO
36.1143
DOLAR
33.0389
ARŞİV